Veškerá má prkénka jsou vyrobena výhradně z českého dřeva. Až na výjimky („Špalík”), jsou z jednoho kusu rostlého masivu.

Povrch prkének je velmi jemně vybroušen. V realitě tato formulka znamená, že je použito pěti různých hrubostí broušení, a v jeho průběhu je dvakrát až třikrát namáčen ve vodě. Každé namočení povrch trochu “zchlupatí” (jistě dobře znáte). A pak se zase brousí. Po každém dalším namočení ale povrch hrubne méně a méně, až nakonec na styk s vodou téměř nereaguje.

Po vybroušení je prkénko dobře napuštěno čistým, jedlým lněným olejem. Ten má vynikající schopnost polymerace, což znamená, že vytvrdne, změní svoji strukturu. Takže nezapáchá jako například máslo, olivový olej a další, které tuto schopnost nemají, a žluknou. A navíc jen tak snadno nejde ze dřeva vymýt, a to ani saponátem.

Prkénka udržujte bez obav mytím pod teplou vodou, s mírným přidáním vašeho oblíbeného mycího prostředku. Důležité ovšem je vždy namočit prkénko celé, z obou stran – to aby nedocházelo k nerovnoměrnému pnutí (mohlo by se zkroutit či prasknout). Ze stejného důvodu ho nechávejte vysychat volně opřené, aby mohl vzduch na obě jeho strany naráz.

Vyvarujte se prosím pokládání například teplých hrnců na prkénko, pokládání prkénka na topení, a rozhodně také mytí v myčce.

V případě, že budete někdy v budoucnu chtít povrch prkének oživit, z prkénka důkladně umyjte případnou mastnotu (nebojte se použít i docela teplou vodu), nechejte ho dobře vyschnout, v případě velkého pořezání libovolně přebrušte brusným papírem o zrnitosti cca P150 (nejlépe ve směru vláken dřeva), a poté naneste ideálně tzv. vysýchavý olej – lněný či např. makový. Po nanesení slabé vrstvy ohřátého oleje doporučuji dát mu čas alespoň několik dní pro vyzrání (dokonalá polymerace trvá ovšem až 3 týdny).